A budakeszi svábok kitelepítésének évfordulójára emlékeztek
Múltunk tanúi > Budakeszi
2008-03-28

Kishegyi Viktória beszédében elmondta, hogy sajnos az európai történelemben nem előzmény nélküli az a fogalom, amit úgy hívnak, hogy vertreibung, elűzetés, vagy úgy hívnak, hogy genocídium, vagy deportálás, vagy lakosságcsere. Láttuk ezt az íreknél, a finneknél, görögöknél, örményeknél, a volt Szovjetunió népeinél vagy a széteső Jugoszlávia népeinél. Ez az, aminek muszáj megálljt parancsolni. Nagyon hosszú volt a magyarországi németek sorsa felett is a hallgatás. Ötven évnek kellett eltelnie, hogy az első emléktáblák, az első történeti visszaemlékezések helyet kapjanak az életünkben. Az ünnepség szónoka könnyekkel küszködve emlékezett arra a hatvan évvel ezelőtti krónikára, amely szerint a vagonokba felrakott kitelepítettek ajkukon a magyar himnusz hangjaival hagyták el szülőföldjüket: Isten áldd meg a magyart, énekelte az a nép, amelyet a magyar hazájukból elkergettek.
Egy másik történet szerint valahol a Neckar és a Rajna között egy kis faluban néhány éve meghalt egy ember: környezete szorgalmasnak, tisztességesnek ismerte, jó német hazafi, igaz lokálpatrióta, nagy mesélő, aki mindig magyar történelmi hősökről beszélt, egész faluját Magyarország barátjává tette, és leghőbb kívánságát teljesítették, amikor a temetésén elénekelték a magyar himnuszt. Õt is Budakesziről zsuppolták ki 17 évesen, az ősei a budakeszi temetőben nyugszanak. A családot Eszterlének hívják.
Az ünnepségen elhangzott a Nagy Sándor József Gimnázium két diákjának szavalata és a Hagyományőrző Asszonykórus Zu hause, zu hause kezdetű dala. A kitelepítésre emlékeztető táblánál koszorút helyezett el még Tagai István polgármester Budakeszi önkormányzata nevében, valamint a helyi német önkormányzat, a Hagyományőrző Kör és a Budakeszi Helytörténeti Gyűjtemény Baráti Kör Egyesület.
A megemlékezés a Széchenyi István Általános Iskolában folytatódott, ahol kis műsor kíséretében a résztvevők megtekinthették azt a kiállítást, amelyet a 3-4. osztályosok népismereti óráinak keretében gyűjtött anyagokból állítottak össze.