Buda-környéki történetek I. - A Bátori-barlang
Múltunk tanúi
2008-05-16
Az egyetlen magyarországi alapítású rendet Bertalan pécsi püspök kezdte szervezni 1215-ben egy általa épített egyszerű zárda falai között, Patacson. Három évtizeddel később Özséb esztergomi kanonok lemondott minden vagyonáról, és a Pilisszántó környéki Hármas-barlangba vonult remetének. Õ volt a kezdeményezője, hogy a pálos rend építsen monostort a mai Kesztölc falu közelében lévő Klastrompusztán, amelyet a Szent Keresztről neveztek el. Azonban a rend legnagyobb és leghíresebb kolostora a budai hegyekben működött a XIV-XVI. században, a későbbi Budaszentlőrinc falu helyén, mely nevét a kolostort építtető szerzetesről, Lőrinczről kapta. Az 1301-ben elkészült épületegyüttes méreteiben messze felülmúlta az addig épült rendi kolostorokat. Falai között ötszáz szerzetes élt, de százötven vendégnek is helyet tudtak biztosítani. A rendtagok egyszerű cellákban laktak, azonban a királyi és főúri vendégeket a legnagyobb pompával berendezett vendégszobák fogadták. 1304-ben már itt tartották a pilisi Szentkereszt helyett a pálos rend pünkösdi közgyűlését, a nagykáptalant.
700 éves a magyar pálos rend A Szentszék 700 éve, 1308-ban nyilvánította pápai jogú renddé a Pálosokat. |
A barlang termeinek többsége üstszerű gömbfülke, amelyeket a forró hévíz vájt ki a mészkőből. Mélyebb járatait bámulatos szépségű, különböző színű kristályok, ún. borsókő díszíti. A legenda szerint földalatti járat kötötte össze a közeli pálos kolostorral, de az alagutat nem találták meg. Veszélyessége miatt jelenleg nem látogatható, csak engedéllyel, gyakorlott barlangászok számára. Megközelíthető a Gyermekvasút Szépjuhászné és Hárs-hegy állomásaitól rövid erdei sétával a sárga sáv turistajelzésen. |
Az alapos kutatómunka fényt derített arra is, hogy a barlangban már a XV. században ércbányászat folyt. A bányászattal kapcsolatban egy nagyon érdekes dokumentum került napvilágra akkoriban a selmeci irattárból. Eszerint 1766. január 14-én Jozef Herberturt jezsuita szerzetes két ércmintát küldött elemzés végett Selmecre, melyek közül az egyik a Lindenbergről (Hárshegyről) származott. A szakvéleményt az a Jäger Henrik kőfaragó mester nyújtotta be, akinek a kezei között felépült 1760-ban a Makkosmáriai templom. Vajna György így ír e felfedezés öröméről A rejtélyes Bátori-barlang című, 1973-ban megjelent könyvében: „A levéltári bogarászás második napján az egyik vaskos iratcsomóból két címerpecséttel ellátott papírzacskó hullott az asztalra. A [...] zacskón ott halványodott az 1766-os dátum, s a topográfiai megjelölés: Klein St. Paulus – azaz Kispálos-völgy vagy Kis Szent Pál-völgy. A zacskóban pedig immár két évszázada háborítatlan békében lapultak az ércminták kékes, feketés és vöröses rögöcskéi, mintha csak most kerültek volna ki a Bátori-barlangból.”
Miklós Gábor