A hazaszeretet lángjai
Múltunk tanúi > Budakeszi
2009-05-01

Nagyapja Zsámbékról jött át Budakeszire, apja már Budakeszin született, ahogy ő maga is. A falu alsó felében, a Széchenyi utca 202-ben laktak, a Gmajäger vendéglős, Frankhäuser József mellett. Müllerék nem voltak tehetősek, de az éhség fogalma ismeretlen volt számára. Szívesen gondol vissza a szép vasárnap reggeli istentiszteletekre és a diákéveire. Jó tanuló volt. Kedvenc tanárnője Klanicai Margit néni.
1944 októberében 14 éves, amikor rábeszélik szüleit, hogy 60-80 társával és Dr. Follath Ferenc tanár úrral Németországba menjen továbbtanulni. A diákcsoport útja Prágán és Reichenbergen keresztül Grombachba vezet. A diákokat elkíséri néhány budakeszi asszony is. Az asszonyok tőlük telhetően mindent megtesznek a gyerekek ellátására, de a háború utolsó szakaszában már nehéz élelmiszert szerezni, így az éhség állandó társa marad a diákoknak. A novemberi hidegben fűtetlen szálláson kénytelenek meghúzni magukat. Tisztálkodásra csak az udvaron, a hóban nyílik alkalom. A helybéliek biztatják őket, hogy a német fiúknak olyan keményeknek kell lenniük, mint a Krupp-acél. A „vendéglátók” odáig mennek, hogy a gyerekeket éjszakai kiképzésre is viszik arra az esetre, ha katonai helyzet súlyosbodna és be kellene őket is vetni az ellenség ellen.
Heten elhatározzák, titokban elhagyják a tábort és hazaindulnak. De nem jutnak messzire. Breslauban (Wroclaw) a rendőrök még aznap elfogják és visszaviszik őket a táborba. Kikérdezik őket, miért tették. A válasz: az éhezés és a csillapíthatatlan honvágy miatt.
A front közeledik, már hallani az ágyúdübörgést. Vagonokba rakják a diákokat és az osztrák Lofer melletti kis Weißbachba viszik őket. Az ellátásuk talán még rosszabb, mint volt, teljesen magukra és budakeszi kísérőikre vannak hagyatva. Itt éri őket a Húsvét. Szokásuk szerint megünneplik a Feltámadást. Müller Jánost úgy elfogja a honvágy, hogy elsírja magát. Ott és akkor megérzi, hogy szeretett apját már nem fogja többé viszontlátni. A rádióból hallják a gyerekek, hogy a háborúnak vége. Müller János két társával újból elhatározza, hogy hazaszökik.
Valahol egy állomáson szerencséjükre egy tehervonat érkezik, tele hazafelé tartó magyar katonákkal. Így sikerül minden nehézség nélkül átlépniük a linzi francia és szovjet megszállási övezet határát, majd 1945. október 9-én Hegyeshalomig jutnak. Boldogságuk hamar lelohad, mert itt éri őket a legkellemetlenebb meglepetés: „Svábok kiszállni, vissza Németországba!”- kiabálnak az új magyar hadsereg tagjai. Mintegy 80 fogságból szabadult és Ausztrián sikeresen túljutott személyt leszállítanak a vonatról és egy csarnokba zárják. Müller Jánost és két társát felteszik a visszafelé induló vonatra, de sikerül megszökniük és a földeken elrejtőzniük. A Jóisten küldött angyalokat a segítségükre két budaörsi férfi személyében, akiket Hegyeshalomra internáltak. Õk vettek három jegyet a három budakeszi fiúnak, hogy hazajuthassanak. Így érkeznek meg Budaörsre. Onnan már szinte szállnak haza Budakeszire. Boldogan látják már messziről a József szanatórium fényeit. Beérve Budakeszire részeg szovjet katonákkal találkoznak, de azok nem törődnek velük. A fiúk elválnak egymástól és csaknem pontosan egy éves hányattatás után Müller Jánost zokogó édesanyja végre magához szoríthatja.
Távollétében édesapja meghalt. Budaörs határában a szovjetek lőtték le. Hat hétig feküdt ott temetetlenül, mire rátaláltak. Évekkel később Müller János Gondelsheimben a II. világháborúban elesett hősök emlékművére bevésette édesapja nevét.
Nem sokáig élvezhette Müller János Budakeszin az otthon melegét. Fél év múlva kitelepítették sokadmagával abba a Németországba, ahonnan semmivel sem törődve nemrég hazaszökött.
Németországban igen nehéz volt a kitelepítettek számára az indulás. A helyi vállalkozók az építkezésekhez a férfiak izomzatát vizsgálgatták, mint egy rabszolgapiacon, hogy alkalmasak-e a nehéz fizikai munkára. Müller János először egy gazdánál talált munkát, majd 16 évesen az erdőgazdaságban fakitermelésre fogták. Később belenyugodva a megváltoztathatatlanba, barátokra lelt, családot alapított. Felesége Irmgard, aki a Bretten melletti Gölshausenben 1929-ben született, hű társa a mai napig. Ha az egyre népesebb családjuk, egzisztenciájuk nem tartaná őket Gondelsheiben, Irmgard is szívesen költözött volna Budakeszire, annyira átvette férje olthatatlan szeretetét a kis magyar falu iránt.
Szívet melengető Müller Jánosnak minden németországi kötödése mellett ez a rendkívüli Budakeszi szeretete. A gondelsheimi háza, az udvara egy budakeszi és magyar emlékhely. A saját maga által készített tárgyakat előszeretettel festi piros-fehér-zöld színnel, vagy díszíti magyar koronás címerrel. Háza bejáratán Bort-Búzát-Békét felirat búcsúztatja a szívesen látott vendégeket.
Megbecsült polgár, de Gondelsheim vezetőségével nemrégiben némi problémája akadt, mert az emléktáblát a kitelepítettekről nem a községháza, hanem a Krone fogadó falára tették, ahol a kitelepített budakesziek először kaptak szállást, pedig Gondelsheim háború utáni fejlődésében jelentős szerepet vállaltak a volt budakesziek is.
Azt azonban büszkén mondta a Müller házaspár, hogy Pék Lajos nagyméretű panorámafelvétele Budakesziről 2002 óta a községháza házasságkötő termében látható. Nagy a valószínűsége, hogy az újonnan házasulókról készült felvételek legtöbbjén éppen Budakeszi látható a háttérben. Ez Müller Jánosnak köszönhető, aki a költségeket saját maga fedezte.
Albrecht György, Karlsruhe, Németország