frissítés 2018.04.09 19.00
A határon túli magyarok levélszavazatait az országos listás mandátumok szétosztásánál veszik figyelembe. Mivel a levélszavazatok miatt jelentősen megnőtt a Fidesz-KDNP pártlistára jutó szavazat, így ez a lista még egy mandátumhoz jutott, így összesen 134. Egyúttal a Jobbik elveszített egy listás mandátumot, mert már nem volt elég szavazata az utolsóként kiosztandó mandátum megszerzéséhez, így összesen már csak 25 mandátuma maradt.
A Fidesz-KDNP listájáról Csizi Péter kaphat mandátumot, a Jobbiktól Stummer János csúszott le a bejutó helyről.
A többi pártnak nem változott a mandátumszáma. (MTI)
***


Az egyéni mandátumok megszerzéséért vívott küzdelemben a Fidesz a 106-ból 91 mandátumot szerzett meg. A 15 vesztett mandátum közül egy Dunaújvárosban (itt a Jobbik nyert), egy Szegeden (itt a MSZP-P), egy Pécsen (itt függetlenként Mellár Tamás, a Statisztikai Hivatal egykori vezetője nyert), 12 pedig Budapesten keletkezett. Itt az MSZP-P hét mandátumot (XIII., XIV., X., III., XVIII., XX. és XXII. kerület), a DK hármat (VII., IV. és XV. kerület), az LMP egyet (I-V. kerület), s végül az Együtt is egyet a XXI. kerületben.
Budapesten az I-V., a X. és a XXII. kerületben, valamint Pécsett alig egy százalékkal vesztettek a fideszes jelöltek.
Milyen szavazati arányt értek el az egyes pártok?
A FIDESZ-Kdnp 48,49%-ot, a Jobbik 19,49%-ot szerzett. Az MSZP-P-nek 10%-ra volt szüksége a parlamentbe jutáshoz: 12,35%-ot szerzett. Az LMP-nek 5% kellett,: 6,93%-ot szerzett. A DK-nak is 5%-ot kellett felmutatnia, ami éppen csak sikerült az 5,58%-kal. A korábbi ciklushoz képest viszont most önálló frakciót tudnak alakítani. A Momentumnak, a Kétfarkú Kutyapártnak és az Együttnek nem volt esélye bejutni az országgyűlésbe.
A választáson induló többi szervezet szavazati arányát nem részletezzük, mert az kevesebb, mint fél százalék.
A választási eredmény hatására lemondott Vona Gábor, a Jobbik elnöke, benyújtotta lemondását az MSZP teljes elnöksége, lemondott Hadházy Ákos az LMP társelnöki pozíciójáról, s lemondott az Együtt elnöksége is.
Pest megye budakeszi központú,
2. választókerületének eredményei
Választókerületünkben Csenger-Zalán Zsolt, a Fidesz-Kdnp jelöltje, eddigi országgyűlési képviselő nyerte a választást 44,51%-kal (29 822 szavazattal).
A 2. helyen dr. Szél Bernadett, az LMP társelnöke és miniszterelnök-jelöltje végzett, mindössze 786 szavazattal lemaradva (43,33 %). Szél Bernadett javára két jelölt is visszalépett: dr. Tóth Zoltán (Demokratikus Koalíció) és Szemző Áron (Momentum).
A jobbikos Császárné Kollár Tímea 8,44%-ot, a Magyar Kétfarkú Kutyapárt jelöltje, Betlehem Csaba 2,19%-ot kapott.
0,86%-ot szerzett Kósa Sándor (Demokrata Párt), 0,49 %-ot Gelencsér András (Munkáspárt) és 0,18%-ot (ez 120 szavazat) Anyalai Béla (Magyarországi Cigánypárt).
Csenger-Zalán Zsolt és Szél Bernadett között szoros küzdelem zajlott. Az alábbi táblázat a két jelölt szavazat szerzési képességét mutatja a választókerület egyes településein:

Budakeszi adatait azért nem tartalmazza a táblázat, mert az átjelentkezők voksai és a külképviseletekre leadott szavazatok csak április 14-én érkeznek Budakeszire, s megszámlálásuk után válik véglegessé Pest megye 2. választókerületében az országgyűlési választás eredménye.
Szavazati jogot kapott a német nemzetiségi szószóló
Ritter Imre, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának listavezetője, aki szintén a Fidesz politikusa, annyi szavazatot kapott (25 658), hogy szavazati jogot jelentő, kedvezményes mandátumot szerezve szándékai szerint mind a tizenhárom nemzetiség érdekét képviselheti majd a parlamentben. Hangsúlyozta: ezzel 85 év után történelmet írtak, ugyanis a magyarországi németeknek utoljára 1933-ban volt képviselete a parlamentben.
A budaörsi politikus, aki jelenleg az Országgyűlés német nemzetiségi szószólója, közölte: parlamenti munkájában a német oktatási-nevelési intézményhálózat és -rendszer bővítésére, minőségi javítására koncentrál majd. Szeretné továbbá elérni, hogy a kulturális egyesületek és önkormányzatok nagyobb elismerést kapjanak és a magyarországi németek az anyaországukkal és bármely európai országban élő német nemzetiséggel zavartalan és folyamatos kapcsolatot tarthassanak.
Azért is dolgozik majd, hogy a nemzetiségi önkormányzatok a támogatási és pályázati lehetőségeknél a jelenleg eléggé bürokratikus megoldásokat egyszerűsíthessék. A mandátum megszerzése a többi 12 nemzetiségnek is új lehetőségeket nyit, mivel az ő érdekeiket is képviseli majd – emelte ki. Ritter Imre alapvető feltételnek tartja, hogy a nemzetiségek ügyeiben nemzeti konszenzus legyen, és minden őket érintő kérdésben a parlamenti frakciók egyhangúlag szavazzanak.
A nemzetiségi szavazati arányok: német ( 25 658 szavazat), cigány (5 586), horvát (1 689), szlovák (1 213), ruszin (511), román (419), szerb (281), ukrán (249), a szlovén és a lengyel (196), az örmény és a görög (148), bolgár (96).
Az országos listákról a parlamentbe bejutott képviselők
FIDESZ-KDNP (42 mandátum):
Bajkai István
Balla György
Balog Zoltán
Bánki Erik
Bartos Mónika
Becsó Zsolt
Bíró Márk
Böröcz László
Csizi Péter
Dömötör Csaba
Farkas Flórián
Fazekas Sándor
Fónagy János
Győrffy Balázs
Halász János
Harrach Péter Pál
Héjj Dávid
Hirt Ferenc
Jakab István
Kárpátiné Dr. Juhász Hajnalka
Kerényi János
Kövér László
Kubatov Gábor
L. Simon László
Latorcai János
Mátrai Márta Mária
Molnár Ágnes
Nacsa Lőrinc
Németh Szilárd István
Németh Zsolt
Orbán Viktor
Pesti Imre
Révész Máriusz
Rogán Antal
Selmeczi Gabriella
Semjén Zsolt
Soltész Miklós
Szijjártó Péter
Tapolczai Gergely
Turi-Kovács Béla
Vejkey Imre
Veresné Novák Katalin
Zsigmond Barna Pál
JOBBIK (25 mandátum):
Ander Balázs
Apáti István
Bana Tibor
Brenner Koloman
Dúró Dóra
Farkas Gergely
Fülöp Erik
Gyöngyösi Márton
Hegedűs Lóránt Gézáné
Jakab Péter
Janiczak Dávid
Kepli Lajos
Lukács László György
Magyar Zoltán
Mirkóczki Ádám
Sneider Tamás
Staudt Gábor
Steinmetz Ádám
Szávay István
Szilágyi György
Varga-Damm Andrea
Volner János
Vona Gábor
Zsiga-Kárpát Dániel
MSZP-PÁRBESZÉD (12 mandátum):
Bangóné Borbély Ildikó
Bősz Anett
Gőgös Zoltán
Gulyásné Dr. Gurmai Zita
Karácsony Gergely
Korózs Lajos
Mesterházy Attila Csaba
Molnár Zsolt
Tóbiás József
Tordai Bence
Tóth Bertalan
Varga László
DK (6 mandátum):
Gréczi Zsolt
Gyurcsány Ferenc
Molnár Csaba
Niedermüller Péter
Székely Sándor
Vadai Ágnes
LMP (7 mandátum):
Demeter Márta
Gémesi György
Hadházy Ákos
Keresztes László Lóránt
Schmuck Erzsébet
Szél Bernadett
Ungár Péter
Koós Hutás Katalin
Kapcsolódó cikkeink: Kikre szavazhatunk? - 2018-03-14