Magyaroké a Szentföld legnagyobb keresztes lovagvára
Panoráma > Pest megye
2012-01-12

Margat, a Szentföld legnagyobb keresztes lovagvára, a Szent János Ispotályos Rend egykori erődje, a Krak des Chevaliers és a Szaladin-citadella után a legjobb állapotban megmaradt szíriai várrom.


Margat a XIII. század első felében élte fénykorát, ekkor készülhetett a várkápolna nemrég felfedezett, egyedülálló falfestménye is. Bár már korábban találtak képeket a sekrestye falán, a kutatók nem is gondoltak arra, hogy a kápolnát is festményekkel díszítették, mert ez a Szentföldön akkor nem volt szokás. Selmeczi Anna freskórestaurátor 2007-ben azonban mintát vett a falból, és kiderült, a többrétegnyi vakolat alatt hatalmas szekkó (száraz alapra felvitt festés) található.
A háromszintes képsor a poklot mintázza, amelynek ábrázolásai önmagukban is ikonográfiai ritkaságok. A vele szemben lévő oldalon hasonló módon a mennyországot festették meg.
A magyar csapat számos más érdekességet is felfedezett: a várat hajdan közművesítették – önálló vízgyűjtő-, vízellátó- és vízelvezető-rendszere volt. Az esőt a lapos tetőkön, ciszternákban gyűjtötték össze, és kerámiacsatornákon juttatták el az épületek különböző pontjaira. A hulladéktól és a szennyvíztől – a gravitációt felhasználva – egy latrinarendszer segítségével szabadultak meg. A „közműhálózat” ráadásul még ma is működőképes.
Ha a kutatások és a rekonstrukció munkálatai befejeződnek, a középkori épületegyüttest felterjesztik az UNESCO világörökség-pályázatára a magyar kutatók készítette dokumentumok alapján. Major Balázs egy régészeti iskola létrehozását is tervezi a helyszínen, amely nem csak a magyar, de más országok egyetemi hallgatóinak a szakmai és publikációs munkáját is segíti majd.
Forrás: vilagutazo.blog.hu
Film: Magyar régészek Margat várában - MTV
Film: Feltárások Margat várában - MTV