Ötödik pünkösdvasárnapi zarándoklat Gyimesbükkön
Ki-kicsoda > Budakeszi
2012-06-07
.jpg)
A 2008-ban átadott vasúti őrház után 2009-ben a kontumáci kápolna megújításához és a Rákóczi-vár kitisztításához járult hozzá az alapítvány. A helybéli magyarokkal közösen keresztekkel jelöltek meg ismert, de jelöletlen katonasírokat, első lépésként húszat, amelyeket térképen is megjelentettek. 2010-ben magyar katonai emlékhely épült a gyimesek legrégebbi római katolikus temploma, a kontumáci kápolna melletti romokon. 2011-ben a Tatroson át az ezeréves határra vezető hidat újították fel közösen, s a 2010 novemberében leégett magyar tannyelvű Dani Gergely Általános Iskola és Óvoda újjáépítését közel négymillió forinttal támogatta. 2012-ben pedig a pünkösdre elkészült csángó keresztút első ünnepélyes bejárására került sor a gyimesbükki római katolikus nagytemplom mögötti hegyoldalon. A kálvária 8. stációját a Budakeszi Kultúra Alapítvány, 11. állomását a budakeszi Herein Gyula és családja, a 13. stációt Telki, mint testvértelepülés közössége támogatta.
GYIMESI KÁLVÁRIA
![]() |
A 8. stáció |
![]() |
A 13. stáció |

A gyimesi keresztút egyes stációihoz ima és feladat is tartozik. A Budakeszi Kultúra Alapítványé, hogy „vezető és vezetett közös értékre, kultúrára, javak felismerésére találjon”. Herein Gyula családjáé „új életet építeni a romokra, magot vetni, fát ültetni, sebeket gyógyítani”. Telkié pedig „a természeti rendre vigyázni, a lelkiismereti szabadságot biztosítani, a totalitárius gondolkodást és magatartást gyógyítani”.
![]() |
Az utolsó stáció a Rákóczi-szikla alatt, melynek aljából forrás fakad, s ahol a helyiek emlékezete szerint Rákóczi Ferenc egyszer megpihent. |
HÁROM ZARÁNDOKVONAT ÉRKEZETT
Idén három zarándokvonat is érkezett a hajdani magyar határra, Gyimesbükkre. A czestochowai Fekete Madonna másolatát a csíksomlyói búcsúba szállító Boldogasszony zarándokvonat a MÁV nosztalgiavagonjaival már a pünkösd előtti pénteken megérkezett Gyimesbükkre, hogy az egykori határon álló kontumáci kápolnától induló gyimesi csángó keresztaljának Csíksomlyóba indulásán részt vehessen.
Pünkösd vasárnapján idén ötödször érkezett meg menetrendszerűen Budapestről a koronás címeres Nohab vontatta Székely gyors, majd a Csíksomlyó expressz, ezúttal az 1953-as londoni 6:3-as magyar futballgyőzelem emlékére a legendás aranycsapat képével feldíszített MÁV Siemens Taurus mozdonnyal az élén. Az expresszel a Gyimesekbe érkezett a 88. évébe lépő Buzánszky Jenő is,
aki tőle megszokott jókedvvel és humorral a gyimesbükki nagyállomáson és a vasúti őrháznál is rögtönzött beszéddel üdvözölte a vonatok fogadására összegyűlt hatalmas tömeget. Az 1953-as győzelem mellett felelevenítette az 1954-es ismétlést is, amikor az angolok "egy hétre érkeztek és 7:1-gyel távoztak”.
EMLÉKTÁBLÁT AVATTAK
A vasúti őrház felújításának és a Székely gyors indításának 5. évfordulójára emléktáblát állított az Indóház vasúti magazin, a Kárpát-Európa utazási iroda és a Budakeszi Kultúra Alapítvány, melyet Görbe Vilmos, Gyimesbükk polgármestere az összefogás fontosságát hangsúlyozva leplezett le.
ÉPÜLNEK A KAPCSOLATOK
A pünkösdvasárnapi szabadtéri szentmisét a kontumáci kápolnánál az őrségi Varga Ottó atya, a Gyimesbükktől nyugatra légvonalban ezer kilométer távolságra fekvő Õriszentpéter, a Gyimesekhez hasonló őrvidék plébánosa tartotta. A pünkösdi eseményeken számos budakeszi család mellett Telki küldöttsége is rész vett. Móczár Gábor alpolgármester lapunknak elmondta: a gyimesbükki Dani Gergely és a telki Pipacsvirág Általános Iskola közötti kapcsolat szorosra fűzésén munkálkodnak. Szeptemberben telki iskolások látogatnak a Gyimesekbe, jövő áprilisban pedig gyimesi csángó gyerekek érkeznek Telkibe. Tervezik, hogy a telki labdarúgó centrummal együttműködve lehetőséget biztosítanának gyimesi magyar gyerekek edzőtáboroztatására is.
Koós Hutás Katalin
Fotók: Bánkuti Ákos és Koós Hutás Katalin